Zdrowie dzieci

Czerwone oczka

    Zauwazylam dzisiaj u mojej coreczki czerwona skore wokol oczow i musi ja to swedziec bo ciagle trze oczka :( Czy to moze byc uczulenie na mleko? Karmie sztucznie od trzech tyg.
    Raczej zapalenie spojówek. Proszę ją pokazać w najbliższych dniach pediatrze. A jest też katar? Przy alergii skóra jest sucha i zmiany najczęściej na policzkach.
    Moj zawsze ma otoczke czerwona wokol oczow jak chce mu sie spac wtedy go klade maly zasypia a jak sie budzi to czerwien znika :lol:
    Nie ma kataru. Bylam z nia dzisiaj u pediatry i wszystko ok :wink: A oczka byly czerwone tylko przez dzien moze faktycznie byla zmeczona. Dziekuje za odpowiedz.
    Mój Oskarek ma czerwone oczka gdy wychodzimy na dwór.Tez mnie to zastanawiało bo za kazdym razem tak jest.Mój mąż ma alergie na pyłki między innymi i tez często gdy wychodzi to szczypią go oczy,ma katar itd.I tak sobie pomyślałam ze moze Oskarek odziedziczył alergie po tacie ale to chyba jeszcze za wcześnie.Mam rację?

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Test prowokacji

   Mój syn właśnie skończył dwa lata. Od prawie roku jest na ścisłej diecie bezglutenowej, bo po zjedzeniu glutenu robił brzydkie, uczuleniowe kupy. Chciałabym teraz zrobić mu tzw. test prowokacji i sprawdzić, czy nietolerancja glutenu nadal istnieje. Syn bardzo nie lubi chodzić do lekarza. Czy wobec tego mogę podać mu coś samodzielnie, bez robienia mu testów z krwi? Jeśli tak, to co i w jakiej ilości? Jeżeli nie wystąpią objawy nietolerancji, czy to znaczy, że Mateusz jest zdrowy i nie muszę mu już robić dodatkowych badań?
   Myślę, że jeśli nie podejrzewano celiakii, tylko alergię na gluten, spokojnie może Pani spróbować podać dziecku gluten. Proszę tylko pamiętać, że na początku dawki glutenu powinny być jak najmniejsze i bardzo powoli należy je zwiększać, na przykład radziłbym zacząć od okruszka chleba. Musi Pani jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli po takim teście nie wystąpią objawy nietolerancji, to nie wyklucza to niestety celiakii. Proponowałbym w związku z tym (na przykład po roku) wykonać jednak test w kierunku celiakii (optymalnym rozwiązaniem byłoby jednak wykonanie go przed prowokacją i po niej). Jeżeli nietolerancja u małego była spowodowana alergią, to w tym wieku powinna już ustąpić. Natomiast gdyby okazało się, że synek miał szczególną postać celiakii, to niestety nietolerancja może pozostać u niego do końca życia, choć objawy mogą być bardzo dyskretne lub wręcz niezauważalne. Dlatego moim zdaniem konieczne jest mimo Pani oporów wykonanie badań kontrolnych, żeby wiedzieć, jak postępować w przyszłości, tzn. czy będzie Pani mogła podawać synkowi produkty zawierające gluten, czy też dziecko powinno pozostać na diecie bezglutenowej do końca życia.