Zdrowie dzieci

kaszel u niemowlaka

    :( witam. moja 7-miesięczna córeczka od kilku dni pokasłuje. Kaszel jest suchy, nie ma katarku, ma apetyt, zachowuje się normalnie. dziś zmierzyłam jej temperaturę i miała 37,2 st C. Czy to zapowiedź jakiejś choroby? co robić?
    Iść do przychodni. Dziecko trzeba posłuchać. Może to być zarówno alergia jak i infekcja.

kasze

    Już byłam z Niunią u lekarza :) Ma drobną infekcję, dostałyśmy syropek i witaminkę C :) lekarz powiedział, że śmiało możemy chodzić na spacerki, jednak ja obawiam się czy to nie pogorszy sytuacji, bo ostatnio ciągle wieje silny wiatr :(
    To i ja dopytam, Oleńka też pokasłuje (raz dwa razy dziennie), nie ma gorączki, ma apetyt i zachowuje się jak zwykle. Czy te pokasływanie może być spowodowane tym, że mała ciągle pcha łapki do buzi i może sobie podrażniać gardełko, wpychając je dość głęboko? Czy może takie kaszlnięcia bez gorączki to normalne?
    Kilka pojedynczych kaszlnięć u dziecka to normalne. Wydzielina w drogach oddechowych się zbiera i trzeba się jej pozbyć. Zdrowi dorośli też pokasłują kilka- kilkanaście razy w ciągu dnia.

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Egzema

   Na skórze mojego synka od 4. miesiąca życia pojawiają się czerwone, chropowate plamki o nieregularnych kształtach. Najpierw występowały tylko wokół ust i na brodzie, potem na podbródku, karku, w zgięciach łokci i na kolanach. Odwiedziłam już czterech lekarzy i żaden nie zdołał pomóc. Jeden z nich kazał mi odstawić mleko i wszystkie jego przetwory, ale po tygodniu takiej diety nic się nie zmieniło. Inny zalecił podawanie hydrolizatów białkowych. Niestety nie ma żadnej poprawy. Jak mam pomóc synkowi?
   Objawy, które Pani opisuje, przypominają tzw. egzemę, czyli wyprysk alergiczny. W tej chorobie niezwykle trudno jest ustalić co wywołuje alergię. Dlatego bardzo często lekarze zalecają leczenie objawowe: natłuszczanie skóry, okresowe stosowanie maści sterydowych, kąpiele w specjalnych preparatach (Balneum Hermal Plus, Oilatum), długotrwałe podawanie leków przeciwhistaminowych. Pisze Pani też, że stosowała dietę przez tydzień i nie było poprawy. To stanowczo za krótko. Radzę powrócić do ścisłej diety przynajmniej na dwa, trzy tygodnie. Ścisła dieta oznacza, że matka karmiąca nie powinna jeść żadnych produktów zawierających białko mleka krowiego, także np. masła, śmietany, lodów. Rezygnacja z karmienia piersią na rzecz hydrolizatów białkowych to ostateczność, dlatego radziłbym wstrzymać się z tą decyzją. Czasem zmiany skórne nie są aż tak silne, żeby stosować tak drastyczne środki.