Zdrowie dzieci

kaszel u niemowlaka

    :( witam. moja 7-miesięczna córeczka od kilku dni pokasłuje. Kaszel jest suchy, nie ma katarku, ma apetyt, zachowuje się normalnie. dziś zmierzyłam jej temperaturę i miała 37,2 st C. Czy to zapowiedź jakiejś choroby? co robić?
    Iść do przychodni. Dziecko trzeba posłuchać. Może to być zarówno alergia jak i infekcja.

kasze

    Już byłam z Niunią u lekarza :) Ma drobną infekcję, dostałyśmy syropek i witaminkę C :) lekarz powiedział, że śmiało możemy chodzić na spacerki, jednak ja obawiam się czy to nie pogorszy sytuacji, bo ostatnio ciągle wieje silny wiatr :(
    To i ja dopytam, Oleńka też pokasłuje (raz dwa razy dziennie), nie ma gorączki, ma apetyt i zachowuje się jak zwykle. Czy te pokasływanie może być spowodowane tym, że mała ciągle pcha łapki do buzi i może sobie podrażniać gardełko, wpychając je dość głęboko? Czy może takie kaszlnięcia bez gorączki to normalne?
    Kilka pojedynczych kaszlnięć u dziecka to normalne. Wydzielina w drogach oddechowych się zbiera i trzeba się jej pozbyć. Zdrowi dorośli też pokasłują kilka- kilkanaście razy w ciągu dnia.

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Uszkodzenie słuchu

   U mojego synka po urodzeniu wykryto znaczną hiperbilirubinemię i zaordynowano mu antybiotyki - ampicylinę i amikacynę. Po pięciu dniach leczenia wyniki się polepszyły i wypisano nas ze szpitala. Jednak przy wypisie dostałam skierowanie do poradni audiologicznej. Lekarz powiedział, że ma to związek z podawaniem dziecku leków mogących powodować uszkodzenia słuchu. Czy coś takiego zdarza się często? Jak rozpoznać, że miesięczny maluszek ma kłopoty ze słuchem?
   Mogę Panią pocieszyć, że choć aminoglikozydy oraz sama hiperbilirubinemia mogą prowadzić do ośrodkowego uszkodzenia słuchu, to na szczęście zjawisko to występuje bardzo rzadko. Niemniej warto poddać dziecko badaniu audiologicznemu, aby mieć pewność, że nie doszło do uszkodzenia słuchu. Badanie to nie jest dla dziecka nieprzyjemne, a diagnozę uzyskuje się natychmiast. Słuch noworodka bada się specjalną aparaturą do tzw. badań przesiewowych, dostępną dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wszystkich oddziałach noworodkowych. Może Pani również samodzielnie zrobić w domu test sprawdzający tzw. odruch uszno-powiekowy. Dobrze słyszące dziecko powinno po głośnym bodźcu dźwiękowym mrugnąć powiekami.