Zdrowie dzieci

kaszel u niemowlaka

    :( witam. moja 7-miesięczna córeczka od kilku dni pokasłuje. Kaszel jest suchy, nie ma katarku, ma apetyt, zachowuje się normalnie. dziś zmierzyłam jej temperaturę i miała 37,2 st C. Czy to zapowiedź jakiejś choroby? co robić?
    Iść do przychodni. Dziecko trzeba posłuchać. Może to być zarówno alergia jak i infekcja.

kasze

    Już byłam z Niunią u lekarza :) Ma drobną infekcję, dostałyśmy syropek i witaminkę C :) lekarz powiedział, że śmiało możemy chodzić na spacerki, jednak ja obawiam się czy to nie pogorszy sytuacji, bo ostatnio ciągle wieje silny wiatr :(
    To i ja dopytam, Oleńka też pokasłuje (raz dwa razy dziennie), nie ma gorączki, ma apetyt i zachowuje się jak zwykle. Czy te pokasływanie może być spowodowane tym, że mała ciągle pcha łapki do buzi i może sobie podrażniać gardełko, wpychając je dość głęboko? Czy może takie kaszlnięcia bez gorączki to normalne?
    Kilka pojedynczych kaszlnięć u dziecka to normalne. Wydzielina w drogach oddechowych się zbiera i trzeba się jej pozbyć. Zdrowi dorośli też pokasłują kilka- kilkanaście razy w ciągu dnia.

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Odmowa szczepienia

   Podobno matka ma prawo nie zgodzić się na zaszczepienie dziecka, a jednak ostatnio powiedziano mi, że sanepid w razie mojej odmowy przeprowadzi postępowanie administracyjne - straszono mnie nawet sprawą sądową. Jak to więc jest?
   Ma Pani prawo odmówić szczepienia, ale musi to Pani zrobić świadomie, biorąc pod uwagę wszelkie konsekwencje, zarówno zdrowotne, jak i administracyjne. Osoby przeciwne szczepieniom często zapominają, że to, iż nie ma obecnie w naszym otoczeniu niektórych chorób (i w związku z tym ryzyko zachorowania nieszczepionego dziecka jest bardzo małe), zawdzięczamy właśnie masowym szczepieniom. Jeśli zaszczepionych jest poniżej 90 procent członków populacji, to ryzyko ponownego wystąpienia epidemii chorób zakaźnych gwałtownie wzrasta. Dlatego w trosce o całe społeczeństwo w wielu krajach wprowadza się przymus szczepienia (również w Polsce), niekiedy nawet pod groźbą kary administracyjnej (choć obecnie rzadko stosowanej). Jak więc Pani widzi, decyzja o tym, czy zaszczepić dziecko, należy do Pani. Ja osobiście radziłbym jednak nie rezygnować ze szczepień.