Zdrowie dzieci

kaszel u niemowlaka

    :( witam. moja 7-miesięczna córeczka od kilku dni pokasłuje. Kaszel jest suchy, nie ma katarku, ma apetyt, zachowuje się normalnie. dziś zmierzyłam jej temperaturę i miała 37,2 st C. Czy to zapowiedź jakiejś choroby? co robić?
    Iść do przychodni. Dziecko trzeba posłuchać. Może to być zarówno alergia jak i infekcja.

kasze

    Już byłam z Niunią u lekarza :) Ma drobną infekcję, dostałyśmy syropek i witaminkę C :) lekarz powiedział, że śmiało możemy chodzić na spacerki, jednak ja obawiam się czy to nie pogorszy sytuacji, bo ostatnio ciągle wieje silny wiatr :(
    To i ja dopytam, Oleńka też pokasłuje (raz dwa razy dziennie), nie ma gorączki, ma apetyt i zachowuje się jak zwykle. Czy te pokasływanie może być spowodowane tym, że mała ciągle pcha łapki do buzi i może sobie podrażniać gardełko, wpychając je dość głęboko? Czy może takie kaszlnięcia bez gorączki to normalne?
    Kilka pojedynczych kaszlnięć u dziecka to normalne. Wydzielina w drogach oddechowych się zbiera i trzeba się jej pozbyć. Zdrowi dorośli też pokasłują kilka- kilkanaście razy w ciągu dnia.

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Przepuklina pępkowa

   Mój synek ma dwa i pół miesiąca. Gdy miał niespełna miesiąc, wyskoczyła mu przepuklina pępkowa. Czy to może mieć związek z częstymi kolkami i gwałtownym krzykiem z tego powodu? Pępuszek jest w tej chwili bardzo wypukły. Czy powinnam go zaklejać specjalnym plastrem?
   Wprawdzie dawniej można było usłyszeć, że "dziecko wykrzyczało sobie pępuszek", ale pierwotna przyczyna przepukliny jest inna - tam, gdzie przechodziła pępowina, powstaje blizna. Tkanka ta jest słabsza i stanowi wrota dla jelita widocznego w postaci uwypuklenia pod skórą. Plastry na ogół nie pomagają. Przepuklina pępkowa nie jest groźna, ale jeżeli nie ustąpi sama (a z reguły ustępuje), to operuje się ją, nim dziecko pójdzie do szkoły. U mojej pięcioletniej córki chirurg rozpoznał przepuklinę pępkową i zalecił ją jak najszybciej zoperować. Wcześniej żaden lekarz tego nie zauważył. Córka ma wypukły pępek, ale zawsze myślałam, że taka jego uroda. Chirurg powiedział, że jak dorośnie, może mieć z tego powodu problemy w ciąży. Z kolei pediatra twierdzi, że przepuklina jest bardzo mała (ma 2 mm) i to jedynie sprawa estetyki. Jak to jest naprawdę? Nie chciałabym kiedyś wyrzucać sobie, że z powodu naszego zaniedbania córka nie może mieć dzieci. I chirurg, i pediatra mieli rację. Przepuklina pępkowa, zwłaszcza niewielka, jest sprawą głównie kosmetyczną, jednak rzeczywiście podczas ciąży lub po niej może być powodem pewnych kłopotów, gdyż może się znacznie powiększyć. Operację z zasady robi się, zanim dziecko pójdzie do szkoły, żeby nie narażać go na złośliwe uwagi kolegów i wynikające stąd kompleksy. Zabieg trwa krótko i zwykle dziecko może iść do domu tego samego dnia lub nazajutrz.