Zdrowie dzieci

kaszel u niemowlaka

    :( witam. moja 7-miesięczna córeczka od kilku dni pokasłuje. Kaszel jest suchy, nie ma katarku, ma apetyt, zachowuje się normalnie. dziś zmierzyłam jej temperaturę i miała 37,2 st C. Czy to zapowiedź jakiejś choroby? co robić?
    Iść do przychodni. Dziecko trzeba posłuchać. Może to być zarówno alergia jak i infekcja.

kasze

    Już byłam z Niunią u lekarza :) Ma drobną infekcję, dostałyśmy syropek i witaminkę C :) lekarz powiedział, że śmiało możemy chodzić na spacerki, jednak ja obawiam się czy to nie pogorszy sytuacji, bo ostatnio ciągle wieje silny wiatr :(
    To i ja dopytam, Oleńka też pokasłuje (raz dwa razy dziennie), nie ma gorączki, ma apetyt i zachowuje się jak zwykle. Czy te pokasływanie może być spowodowane tym, że mała ciągle pcha łapki do buzi i może sobie podrażniać gardełko, wpychając je dość głęboko? Czy może takie kaszlnięcia bez gorączki to normalne?
    Kilka pojedynczych kaszlnięć u dziecka to normalne. Wydzielina w drogach oddechowych się zbiera i trzeba się jej pozbyć. Zdrowi dorośli też pokasłują kilka- kilkanaście razy w ciągu dnia.

Więcej informacji na ten temat: Forum ciąża

Przekarmić dziecko

   Mój półtoramiesięczny Filipek jest karmiony mlekiem modyfikowanym. Je od 120 do 150 ml mieszanki mniej więcej co cztery godziny. Często jednak słyszę, że muszę uważać, by go nie przekarmić. Co to znaczy ? Co mu się stanie, jeśli zostanie przekarmione? Czy nie mogę go karmić na przykład po trzech godzinach, gdy się obudzi i będzie głodny, tylko muszę poczekać z karmieniem jeszcze godzinę?
   Przy karmieniu sztucznym dużo łatwiej o przekarmienie niż przy naturalnym i dlatego nie należy (a właściwie nie można) stosować wówczas zasady "karmienia na żądanie". Dziecko powinno jeść mniej więcej tyle samo co Pani synek i mnie więcej tak często, czyli 120-150 ml co cztery godziny. Jeśli chodzi o ocenę ewentualnego przekarmiania dziecka, to najłatwiejszym i powszechnie zalecanym sposobem jest analiza krzywych masy ciała i wzrostu na siatce centylowej (siatki centylowe są w każdej książeczce zdrowia dziecka). Stałe pięcie się w górę kolejnych centyli krzywej masy ciała przy utrzymywaniu się krzywej wzrostowej na stałym poziomie może świadczyć o przekarmieniu, z kolei postępujący spadek krzywej masy w stosunku do wzrostu - o niedożywieniu. Ważny jest też czynnik kaloryczności pożywienia - dziecko w wieku Pani synka powinno dostawać ok. 95-105 kcal na kilogram masy ciała w ciągu doby. Przekarmianie nie jest zdrowe dla dziecka, bo później, także w dorosłym życiu, sprzyja nadwadze.